Makrobiotika

Rešpektovanie poriadku vo vesmíre, harmonická strava a jej vplyv na ľudské zdravie.

nedeľa, januára 14, 2007

Energia Stvoriteľa vtesaná do potravín


Pod týmto názvom nájdete článok v januárovom čísle časopisu Vitalita, ktorý informuje o aktivitách jedálne Zdravíčko v Zdravotnom stredisku na Fedinovej 4 v Bratislave - Petržalke. I tento rok organizujú majitelia jedálne kurzy varenia a pečenia (najbližší termín nového kurzu je 2.2.2006, cena 1200,- Sk za 4 stretnutia), ktoré prebiehajú vždy v stredu od 17.00 do 21.00 hodiny. Absolventi kurzov si osvojujú základné makrobiotické princípy stravovania, odskúšavajú nové recepty a zároveň si vzájomne vymieňajú poznatky, skúsenosti, rady. Posudzujú sa rôzne druhy potravín z hľadiska energetického pôsobenia, spôsoby tepelnej úpravy (nishime, varenie vo vode, dusenie, naparovanie, blanšírovanie, piklovanie, varenie pod tlakom, nituke, kinpira, pečenie, gratinovanie, sotírovanie, smaženie, tempura), použitie produktov harmonickej stravy (umeocot, umeboshi slivky, shoyu, miso, morské riasy, trstinová melasa, gomasio..).
Priložená fotografia zachytáva účastníkov posledného kurzu, ktorý sa konal na jeseň minulého roku pod názvom „Varíme hravo zdravo“ a je uverejnená v časopise Vitalita. Z receptúr tohoto kurzu vyberám nasledovný recept na kvasenú zeleninu, ktorá sa pridáva k jedlu v objeme jednej lyžice. Takto upravená zelenina regeneruje črevá, podporuje rast črevnej flóry, udržuje rovnovážne zloženie žalúdočných štiav, zlepšuje trávenie, napomáha udržaniu acidobázickej rovnováhy, posilňuje imunitu, podporuje krvotvorbu, má antitoxické a povzbudzujúce účinky :

Kvasená zelenina

Suroviny: ½ hlávky kapusty, 4 mrkvy, 1 cibuľa. Cca na 1 kg zmesi 1 čajová lyžička morskej soli. Pomer kapusta:mrkva:cibuľa je 3:2:1.
Postup: Zeleninu očistíme, umyjeme, nastrúhame na hrubom strúhadle. Osolíme, premiešame, dobre premačkáme, aby zelenina pustila šťavu. Naplníme do 3-litových sklených pohárov asi do ¾ objemu pohára. Do pohára vložíme asi litrovú fľašu s vodou, ktorou zeleninu zatlačíme. Necháme kvasiť pri izbovej teplote 3-4 dni. Po vykvasení preložíme do menších pohárov, uzavrieme a uskladňujeme v chladničke. Vydržia niekoľko mesiacov.
Obmena: do zmesi môžeme pridať zelenú vňať, cesnak, rascu, cviklu na zafarbenie.

Kľúčové slová: akcie, recepty , zelenina
Keywords:
events, recipes, vegetables,


Potom Boh povedal: Hľa dávam vám všetky rastliny s plodom semena na povrchu celej zeme a všetky stromy, majúce plody, v ktorých je ich semeno: nech sú vám za pokrm!
Genesis 1,29
AddThis Social Bookmark Button
posted by Alena @ 23:40