Makrobiotika

Rešpektovanie poriadku vo vesmíre, harmonická strava a jej vplyv na ľudské zdravie.

piatok, júla 28, 2006

Čo je makrobiotika?

Slovo „makrobiotika“ použil Dr.Hufenland v svojej knihe „Makrobiotika, alebo ako si predĺžiť život“. Pod týmto názvom bola preložená z nemčiny a vydaná v Prahe roku 1902. Učenie Dr.Hufenlanda je opreté o hygienickú osvetu a v jedle je zdôrazňovaná striedmosť. Slovo makrobiotika si od neho neskôr požičal George Oshawa, japonský propagátor zdravého životného štýlu, ktorý sa opieral o rešpektovanie univerzálneho princípu, ako ho poznal a chápal Orient. Tu sú fenomény protikladov, ktoré spolupracujú, vzájomne sa ovplyvňujú, dopĺňajú a spoločne vytvárajú jeden celok nazvané JIN a JANG. Celý svoj život sa venoval myšlienke prepojenia poznatkov východnej a západnej vedy a filozofie. Východná medicína začína každú liečbu takou úpravou stravy, aby sa chorý organizmus dostal do súladu s prírodou a jej univerzálnym poriadkom. Toto práve poslúžilo Oshawovi za základ učenia. Jeho zásluha spočíva v tom, filozofické a medicínske základy dávnoveku preložil a upravil do zrozumiteľnej reči, ktorej je schopný porozumieť i materialistický človek súčasnosti.
Makrobiotika je životný štýl, ktorý sa snaží poznať potreby organizmu a adekvátne ich uspokojiť. Učí nás, čo všetko telo potrebuje pre to, aby žilo v harmónii so svetom okolo nás. Pokiaľ bude náš príjem v súlade s tým, čo nás obklopuje, bude v súlade i s našim výdajom – potom budeme zdraví, silní, šťastní, život nás bude baviť.
Makrobiotika zďaleka nie je iba jedlo, práve tak ako jedlo nie je jedinou náplňou nášho života. K tomu, aby sme boli zdraví a šťastní je potrebná i patričná fyzická záťaž, cvičenie, pohybová aktivita. Ale ani to nie je všetko. Makrobiotika sa zaoberá i harmóniou v našom duševnom živote a snaží sa i tu optimalizovať vstupy. V oblasti psychiky by mala začať každá liečba i prevencia, preto aj najlepšie jedlo a cvičenie nie sú nič platné, keď nám chýba optimizmus a viera. Makrobiotika je komplex, ktorý sa snaží zahŕňať všetky oblasti života a vytvoriť tak celok s prírodou.
Makrobiotika býva považovaná iba za liečebnú stravu, ale nie je iba o tom. Tento životný štýl je vynikajúcou prevenciou chorôb či problémov v živote. Pretože však choroby vznikajú z disharmónie, často práve zharmonizovanie organizmu pomocou stravy, cvičenia a iných metód môže viesť i k ústupu choroby a vyzdraveniu organizmu. Nejedná sa však o jediný zázračný systém, ktorý funguje vždy. Je účinný často, ale nie vždy a všade je možné ho do dôsledku rešpektovať. Jeho účinnosť závisí totiž od mnohých faktorov, predovšetkým od vôle človeka k pochopeniu a aplikácii univerzálnych princípov v jeho živote, od kvality životného prostredia, v ktorom žijeme, od ovzdušia, od kvality potravín, ale tiež od blízkych ľudí a ich energie. V neposlednom rade na to má vplyv i stav organizmu v okamžiku, kedy sme sa na cestu makrobiotiky vydali, teda predovšetkým naša schopnosť regenerácie. Je to príliš mnoho podmienok a preto sa nám nie vždy podarí všetky prekonať. Ale i malá zmena životného štýlu je dobrá. Dôležité je ísť ďalej, aj keď len malými krôčikmi, ale stále dopredu...

Tieto myšlienky sú z knihy MUDR. Vladimíry Strnadelovej, lekárky-neurologičky, ktorá viedla poradňu pre pacientov po cievnych mozgových príhodách v Uherskom Hradišti. V súčasnosti má vyše 7 rokov súkromnú ordináciu v rámci Inštitútu celostnej medicíny, kde pri liečení pacientov využíva svoje znalosti z východnej i západnej medicíny.
Spoluautorom knihy je Ján Zerzán, ktorý pomocou stravy prekonal vážne ochorenie a vyliečil astmu u svojho syna. Ďalej sa vzdelával v dietológii, čínskej medicíne a pod. a v súčasnosti vedie poradňu zdravého životného štýlu.
Kľúčové slová: životospráva, energia
(Podľa: V. Strnadelová a J. Zerzán: Radost z jídla. ANAG, 2002)
AddThis Social Bookmark Button
posted by Alena @ 14:59  

2 Comments:

  • At 12:16 AM, Anonymous Anonymný said…

    Really amazing! Useful information. All the best.
    »

     
  • At 9:05 AM, Anonymous Anonymný said…

    Interesting website with a lot of resources and detailed explanations.
    »

     

Zverejnenie komentára

<< Home